TÖBB ÉVTIZEDNYI VÁRAKOZÁS UTÁN MEGNYITJA KAPUIT A FELSŐ-EGYIPTOMI SZÓHÁG GRANDIÓZUS MÚZEUMA
2018. augusztus 12. írta: CSITÁRI JÁNOS

TÖBB ÉVTIZEDNYI VÁRAKOZÁS UTÁN MEGNYITJA KAPUIT A FELSŐ-EGYIPTOMI SZÓHÁG GRANDIÓZUS MÚZEUMA

 

Több évtizednyi várakozás után hamarosan megnyitja kapuit a felső-egyiptomi Szóhág városának grandiózus új múzeuma.

 

    A Szóhági Nemzeti Múzeum 1993-ban megkezdett építési munkálatait számos alkalommal meg kellett szakítani a műszaki részleteket, belsőépítészeti megoldásokat és kiállítási tárgyakat érintő viták, valamint finanszírozási problémák miatt. Két évvel ezelőtt azonban a munkálatok felgyorsultak és a múzeum a tervek szerint a jövő héten fogja megnyitni a kapuit a nagyközönség előtt - írta az al-Ahram egyiptomi napilap angol nyelvű internetes kiadása.

    Az ókori egyiptomi templomok alakját idéző építmény a Nílus partján magasodik, szökőkutak ölelésében. A bejáratnál az ókori egyiptomi oroszlánfejű istennőt, Szehmetet ábrázoló öt szoborkolosszus fogadja a látogatókat.

    A kétemeletes múzeum belső tereit úgy alakították ki, hogy Szóhág kormányzóság természeti adottságait tükrözzék. A sötétzöld falak a mezőgazdaságra, a vitrinek hátterének világos bézs színe a sivatagi környezetre utalnak.

    "A Szóhági Nemzeti Múzeum nem csupán egy regionális múzeum, amelyet a régészeti minisztérium nyit a felső-egyiptomi tartományban, hanem az ország azon stratégiájának része, amelynek célja, hogy ráirányítsa a figyelmet a felső-egyiptomi kormányzóságokra és fejlessze az erőforrásaikat" - húzta alá Khaled El-Enani egyiptomi régészeti miniszter.

    Az intézmény elmeséli a régészeti lelőhelyekben gazdag kormányzóság, ezen belül is székhelye, Szóhág, valamint Abüdosz egyedülálló történetét, valamint bemutatja azokat a helyi uralkodókat, akik kulcsszerepet játszottak az egyiptomi civilizáció formálásában.

    A kiállítási tárgyak az egyiptomi élet hat központi elemén - királyság, család, konyhaművészet, hit és vallás, munka, valamint ipar, textilek és kézművesség - keresztül mutatják be az egyes korokat.

    A múzeum gyűjteményében sorakozó 945 tárgy többsége a térség régészeti lelőhelyeiről származik, a többit Kairó különböző múzeumaiból válogatták össze. A kollekció a térség hagyományairól, szokásairól, iparáról, tradicionális öltözeteiről és ékszereiről mesél.

    Az intézmény komoly hangsúlyt kíván fektetni az oktatásra. Emellett saját könyvtára és előadóterme is van, valamint iparművészeti workshopokat is fog kínálni a látogatóknak.

 

  2018.08.12.

A bejegyzés trackback címe:

https://cs-press.blog.hu/api/trackback/id/tr114177227

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása